Budynek biurowy Warszawa Raszyn

Ceglane elewacje nie są wyłączną domeną architektury biznesowej, czy mieszkaniowej.

Rok 2015 trafiamy na budowę dużego obiektu magazynowego. Z początku lekka konsternacja z naszej strony, przecież magazyny buduje się w lekkiej konstrukcji stalowej lub prefabrykowanej betonowej, a na koniec wszystko okłada lekką płytą warstwową typu PUR i ładuje do wnętrza przemysłowe regały, co my tam mielibyśmy robić? Inwencja twórcza projektantów nie ma jednak granic, na miejscu okazuje się, że budynek faktycznie będzie wykonywany w konstrukcji systemowej, żelbetowe słupy, stalowe blachownice konstrukcji dachu i lekka obudowa z płyt warstwowych wypełnionych termoizolacyjną pianą. Jednak nie do końca, ponieważ inwestor chce w części obiektu wygospodarować sporą przestrzeń biurową, kładąc duży nacisk na wygląd zewnętrzny budynku. Teraz rozumiemy do czego przydadzą się nasze specjalistyczne umiejętności. W końcu o gustach i wizjach nie powinno się dyskutować, każdy odbiorca będzie miał własne zdanie i poczucie estetyki. My wykonawcy jesteśmy tu po to, żeby urzeczywistnić elewacyjne wizje naszych klientów. Realizacja w Raszynie tylko z pozoru przypomina zwykły szary magazyn bez okien.

MAGAZYN RASZYN 1
Proste ceglane ściany też potrafią być dekoracyjne swoją surową prostotą. Rytm okien wskazuje na typowo biurową funkcję z przestronną przestrzenią typu openspace. foto. Tom-Styl elewacje.

Jak sensownie połączyć ceglaną klinkierową elewację z bryłą wielkoprzestrzennego magazynu.

Projektowanie obiektów których przeznaczeniem jest generowanie maksymalnych zysków przy minimalnych kosztach własnych jest domeną architektury magazynowej. Stąd przy głównych drogach wyjazdowych straszą samą swoją obecnością gigantyczne hale magazynowe wykończone kilometrami kwadratowymi jednolitych szarych płyt elewacyjnych i z gigantycznym logo. Są jednak inwestorzy i inwestycje, gdzie poza kryterium finansowym pojawia się zapotrzebowanie na choćby minimum architektonicznego wyrazu. W tym przypadku aby przełamać prostą konstrukcję hali wielkoprzestrzennej część biurowa została wydzielona optycznie ceglanym licowaniem w dwóch kolorach. Proste połówkowe wiązanie zostało dodatkowo przyozdobione dekoracyjnym nadprożem w formie stojącej rolki, czyli cegły ustawionej pionowo. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć kłopotów z wyrównaniem górnego poziomu otworów, które nie zawsze chce się pokrywać z wielokrotnością warstw cegły.

 

MAGAZYN RASZYN 2
Biała ceglana ściana przełamana delikatnym rytmem okien górnej kondygnacji, niby nic się tam nie dzieje, choć nie do końca. Duże przeszklenie parteru wskazuje gdzie szukać głównego wejścia do budynku. foto. Tom-Styl elewacje.
MAGAZYN RASZYN 3
W opozycji do białej cegły nad wejściem narożnik nad bramą techniczną został zaakcentowany cegłą w piaskowym kolorze. Stonowaną dekorację uzupełniają duże powierzchnie wykończone płytą włóknowo-cementową. foto. Tom-Styl elewacje.

opracował: Adam Powojewski