Oczyszczalnia Warszawa Józefów

\"Oczyszczalnia

Rok 2018 Józefów pod Warszawą. W naszym grafiku pojawia się temat trochę inny niż zwykle, jest nim kompleks zabudowań biurowych i technicznych oczyszczalni ścieków. Takie realizacje choć wydają się być łatwiejsze, wiadomo niższe zabudowania znacznie upraszczają prowadzenie prac budowlanych, do tego sielska, leśna okolica, a tuż za przepływającym nieopodal Świdrem miasto uzdrowisko Otwock. Niestety czas realizacji inwestycji przypadł na wyjątkowo gorące lato, które nie do końca sprzyjało pracom murarskim, wiadomo zaprawy lubią stabilne nie za wysokie temperatury i odpowiednią wilgotność powietrza. No ale termin, rzecz święta, więc prace trzeba realizować na zacienionych elewacjach, które potem należy obficie zraszać wodą, żeby chociaż trochę spowolnić proces wiązania zaprawy. Dla naszych doświadczonych ekip nie stanowi to większego kłopotu, po przeszło dwudziestu latach na rynku takie problemy stają się codziennością. Dla murarza zawsze jest za ciepło albo za zimno, taki mamy klimat.

 

\"Oczyszczalnia

 

Ciekawostką przy tej realizacji była cegła o nie do końca typowym formacie, od frontu niby wymiar typowej cegły, jednak największą różnicą jest grubość cegły wynosząca około 6cm. W wielkim uproszczeniu taka cegła w widoku z góry ma proporcie prostokąta o proporcjach długości boków 1:4. Taki materiał przewidywał projekt architektoniczny, niestety to co na papierze wygląda dobrze i pozwala delikatnie wyszczuplić ściany trójwarstwowe sprawia nam jako wykonawcy nieco więcej kłopotu. Po prostu nie można układać większej ilości warstw cegły i trzeba czekać, aż zaprawa zwiąże i ustabilizuje się. Proste płaszczyzny ścian, bez uskoków i załamań wymagają przy murowaniu precyzyjnego pilnowania płaszczyzny zarówno w poziomie jak i w pionie. Jeżeli ściana zacznie się odchylać od założonej osi nie da się tego wyprostować na tak wąskiej cegle i ścianę trzeba będzie rozbierać i murować na nowo. 

\"Oczyszczalnia

Gładkie płaszczyzny ścian projektant wyposażył w nieliczne, chaotycznie porozrzucane okna doświetlające pomieszczenia przeznaczone dla obsługi oczyszczalni. Dla nas jest to dodatkowy kłopot ponieważ układ otworów w elewacji nie zawsze zgrywa się z rytmem cegły i co kawałek trzeba improwizować z ceglanym wątkiem. Dlatego nasi murarze pracowicie przed każdym murowaniem tak długo układają cegły, aż uda się idealnie dopasować narożnik. Ze względu na duże rozpiętości otworów okiennych i bram nadproża zabudowame są na konsolach ze stali nierdzewnej pod którymi podwieszana jest cegła układana w rolkę stojącą. Takie rozwiązanie pozwala uciec przed niezgodnością wysokości nadproża względem warstw cegły. Dlatego tak ważne jest dokładnie zaprojektowanie elewacji już na pierwszym etapie projektowania budynku.

\"Oczyszczalnia

 

autor: Adam Powojewski