Apartamenty Centrum Praskie Koneser

Praskie Centrum \”Koneser\” – bierzemy udział w rewitalizacji starej Pragi.

Od 2012 roku intensywnie pracowaliśmy przy rewitalizacji terenów poprzemysłowych dawnej Fabryki Wódek \”Koneser\”, gdzie z wielką pieczołowitością ubieramy nowoczesne żelbetowe struktury współczesnych budynków w stylowe ceglane elewacje. Kolejny raz nasza praca polega na nadaniu ostatecznego \”murowanego\” szlifu surowym betonowym formom stropów, ścian i balkonów tak, aby idealnie dopasować je do klasycznego otoczenia. Cały kompleks został zaprojektowany przez renomowaną pracownię projektową Bulanda Mucha Architekci. Podstawowym założeniem projektu było jednolite uzupełnienie historycznej zabudowy za pomocą nowoczesnej formy i funkcji ubranej w tradycyjne ceglane szaty. Powstałe w ten sposób Praskie Centrum Koneser (po naszej stronie będzie też realizacja elewacji murowanych Hotelu Moxy) harmonijnie łączy stylową XIX-wieczną wykonaną w całości z cegły zabudowę z wysmakowaną nowoczesną betonowo – ceglaną architekturą. Ciekawostką jest, że połączenie \”starego z nowym\” odbyło się w sposób tak harmonijny i w żadnym wypadku nie odnosi się wrażenia braku spójności sąsiadujących ze sobą budynków. Spod ręki architektów wyszły proste elewacje, których głównym elementem dekoracyjnym jest czerwona cegła o gładkim licu. A jedynymi widocznymi z daleka elementami dekoracyjnymi są pionowe pasy okien przeplatające się rytmicznie z poziomymi ciągami ciemnych stalowych obróbek.

\"koneser-1\"

 Centrum Praskie \”Koneser\” wizytówka miasta z szacunku do cegły.

W związku z tym, że cały kompleks Centrum Praskiego Koneser od początku miał być wizytówką rewitalizowanej warszawskiej Pragi, wszystkim bardzo zależało na jak najwyższej jakości i dokładności wykonywanych w cegle prac elewacyjnych. Dlatego ta realizacja była dla nas tak dużym wyzwaniem techniczno wykonawczym. Na szczęście presja jakości wywierana była również na zespół projektowy. Dlatego ogromnym ułatwieniem były doskonale opracowane projekty budowlane i wykonawcze wszystkich bez wyjątku elewacji. Nieczęsto mamy przyjemność uczestniczyć w realizacjach obiektów tak precyzyjnie i szczegółowo zaprojektowanych. Z reguły ceglane wątki są w projekcie tylko delikatną sugestią materiału, nie zaś sztywno narzuconym wzorem. Kompletne rysunki wykonawcze zawierały wszystkie niezbędne nam rozwiązania w najdrobniejszych detalach narzucające układ ceglanej elewacji i bardzo ułatwiły wykonanie zadania przed terminem. Dostarczone nam informacje pozwoliły szczegółowo przygotować ścieżki logistyczne dostaw i bazę materiałową co było nie bez znaczenia dla dotrzymania wyśrubowanego harmonogramu prac. To wielkie ułatwienie dla nas jako wykonawcy, który zwyczajowo otrzymuje rysunki w skali 1:50 z lakonicznym opisem informującym o wątku i kierunku układania cegły i to od kogoś kto nigdy w ręku cegły nie trzymał. W tym przypadku było jednak inaczej, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

\"koneser-2\"

Cegła klinkierowa nadaje architektoniczny klimat miejscu.

Na świecie istnieją dziesiątki futurystycznie zaprojektowanych kompleksów mieszkalno biurowych. Mniej lub bardziej \”wydumanych\” z ogromnymi przeszkleniami, wielokondygnacyjnymi ścianami z surowego betonu, czy licowanych kurtynowymi ścianami szklanymi. Być może pięknych i nowoczesnych, na pewno idealnie wpisujących się w konwencję gnającego przed siebie współczesnego świata. Na szczęście jest też druga droga, bardziej tradycyjna, nastawiona na zwykłego człowieka, zbudowana tak aby zapewnić, komfort, rodzinną atmosferę i maksimum komfortu. W nią doskonale wpisują się ceglane przyjemne dla oka ściany, duże ale nie przytłaczające przeszklenia, a przede wszystkim skala architektury. Takie jest właśnie Praskie Centrum Koneser. Nie ma tu urbanistycznej masówki, z dziesiątkami identycznych obiektów, każdy jest na swój sposób inny, a sama architektura tak wyważona, że każdy jej mieszkaniec ma wszystko czego potrzebuje w zasięgu ręki. Najdalej kilka minut od domu. W tym wypadku kameralny, ale zaprojektowany z ogromnym rozmachem kompleks biurowo – mieszkalny doskonale wpisał się wszystkimi swoimi założeniami w istniejącą tkankę miasta. Nie ma tu miejsca dla prymitywnej komercji, bannerów i bilbordów. Jest skala człowieka, ciągi piesze, skwery i wszechobecna zieleń. No i oczywiście mnóstwo pięknej doskonale wypalonej i równiutko, pieczołowicie ułożonej cegły. Cały teren kompleksu wydaje się mieć nieskończenie wiele wolnej przestrzeni, widokowych otwarć tylko delikatnie przymkniętych niską kilkukondygnacyjną w dużej mierze ceglaną zabudową. Ciepłe w odbiorze czerwone klinkierowe mury otulają doskonale zaprojektowaną przestrzeń miejską, jednocześnie dając się \”architektonicznie wykazać\” nowoczesnym formom niskich bloków ze szkła i stali. A wszystko to skromnie, elegancko i ze smakiem.

\"koneser-3\"

Kolejna ceglana elewacja zakończona można spocząć na laurach…

Patrząc wstecz, od chwili pierwszego wbicia łopaty, poprzez nerwowe wspomnienia pierwszych wymurowanych ceglanych metrów ścian parteru, szaleńcze tempo narad koordynacyjnych, walki z uciekającym czasem i krnąbrną pogodą ciesze się, że daliśmy radę. Widząc jak wiele udało się stworzyć w ciągu tak krótkiego okresu czasu że pomimo trudności. Jesteśmy dumni, że kolejny raz podołaliśmy zadaniu. Bardzo się cieszymy, że i my przyłożyliśmy rękę do tej wyjątkowej rewitalizacji. Dzięki miesiącom wytężonej pracy, kiedyś zaniedbane tereny pofabryczne dziś stały się centrum kulturalno – usługowym i żywo bijącym sercem starej Pragi. Teraz po zakończeniu tego bardzo prestiżowego zlecenia, często zaglądamy w te przyjaźnie zaprojektowane ciche i eleganckie zaułki, aby raz jeszcze spojrzeć na efekty naszej mozolnej rzemieślniczej wielomiesięcznej pracy.

A dlaczego nie było nam dane spocząć na laurach?

A to dlatego, że po zakończeniu tej inwestycji w Kompleksie Praskim Koneser ruszyły kolejne inwestycje zaprojektowane jako licowane cegłą klinkierową. Więc znowu trzeba było wrócić na Konesera i działać dalej.

Nasze kolejne realizacje to zakończona w 2019 roku budowa Hotelu Moxy przy ul. Markowskiej a także trwająca właśnie realizacja budynku zamykającego kompleks Praskiego Centrum Koneser od wschodu od ul. Nieporęckiej.

 

autor: Adam Powojewski