Hotel Moxy Warszawa Praskie Centrum Koneser

Przełom 2017-2018 to dla nas bardzo pracowity czas. Na zlecenie BBI Development i generalnego wykonawcy firmy ERBUD stanęliśmy przed  skomplikowanym tematem wykonania ceglanych elewacji hotelu MOXY w Warszawie

Hotel Moxy Warszawa Praga dostał od nas piękne ceglane elewacje.

Nasza kolejna klinkierowa elewacja zrealizowana, czyli Hotel MOXY na terenie Centrum Koneser na warszawskiej Pradze. Jak zwykle duże wyzwanie murarskie, presja czasu i surowy nadzór ze strony generalnego wykonawcy firmy Erbud, z którą mieliśmy przyjemność realizować kilka lat wcześniej przebudowę historycznych zabudowań Hali Koszyki w warszawskim Śródmieściu. Temat ważny nie tylko inwestycyjnie, ale również społecznie, ponieważ Centrum Praskie Koneser miało ożywić kulturalnie tę część miasta stając się lokalnym centrum rekreacyjno – kulturalnym. W domyśle kompleks jako całość miał w jednym miejscu łączyć z pozoru sprzeczne funkcje mieszkalną, biurową, rekreacyjną i edukacyjną. Dzięki urbanistycznemu rozbiciu na poszczególne budynki i osobne place plan ten powiódł się doskonale. My jako wykonawca elewacji mieliśmy już do czynienia z tym kompleksem w trakcie realizacji budynku apartamentowego „Wytwórnia” od strony ul. Białostockiej, a także podczas odtwarzania historycznego murowanego ogrodzenia terenu dawnej Fabryki Wódek Koneser od strony ul. Markowskiej.

 Ciężki murarski chleb, czyli zamiana płaskich rysunków architekta w trójwymiarową rzeczywistość. Tu całkiem płaska ceglana ściana pulsuje feriami wzorów i ceglanych rytmów. Ceglane „główki i wozówki” gdzie nie gdzie tylko przewiązane, przez większość czasu swobodnie lewitują w powietrzu , ale od czego stal nierdzewna, kotwy i „murfory” nie takie \”smoki\” potrafimy ujarzmić… foto. Tom-Styl elewacje.

Klinkierowe elewacje Hotelu Moxy Warszawa Praga – kiedy najlepszym detalem architektonicznym staje się ceglany wątek.

Duże miasta i duże inwestycje mają swoją wyjątkową specyfikę, bo tu nie wszystko jest oczywiste. Czasem to co jest duże, udaje małe, co stare to nowe, a to co z pozoru wydaje się być tradycyjne, jest tak naprawdę ultranowoczesne. Specyfika miejsca i jego historyczne bogactwo sprawiły, że dla utrzymania historycznej wartości tego miejsca konieczne było zachowanie jak największej części oryginalnej ceglanej struktury kompleksu. Teraz po realizacji wyraźnie widać jak dobrze udało się projektowo powiązać stare z nowym tworząc spójną całość. W zamyśle inwestorów obiekt ten realizowany na potrzeby światowej sieci Marriott ma maksymalnie uatrakcyjnić tworzone z wielką pieczołowitością biznesowo-kulturalne serce tej części miasta. Jak zwykle poprzeczka postawiona bardzo wysoko. Architektura najwyższej jakości, projekt bardzo skomplikowany pod względem wykonawczym i wyjątkowo wymagający dla murarzy. Tak ma być, elegancko i dekoracyjnie, ale też tradycyjnie i nowocześnie za razem. A do tego sam układ klinkierowych cegieł nie wiele ma wspólnego z tradycyjnymi wątkami murarskimi. Do tego dochodzą jeszcze specyficznie rozmieszczone okna i nietypowy sposób ich osadzenia w płaszczyźnie elewacji. Takie tematy lubimy i doceniamy. Inwestor i nadzór jest zawsze bardzo wymagający, a my ze swojej strony dokładamy wszelkich starań by zadanie jak zwykle wykonać perfekcyjnie.

 Swobodny rytm roztańczonego klinkierowego narożnika w naszym wykonaniu. Ceglane wątki bez przewiązki są coraz popularniejsze w naszej branży, a co ciekawe ich pozorna wiotkość nie wpływa na konstrukcyjną sztywność całej elewacji. To co wydaje się być ustrojem samonośnym w rzeczywistości jest potężnie zazbrojoną strukturą dodatkowo opartą na solidnej podkonstrukcji wsporczej. foto. Tom-Styl elewacje.

Klinkierowe elewacje i stal to główne motywy przewodnie architektury Centrum Praskiego „Koneser”

Hotel „Moxy” to nowoczesna instytucja będąca odpowiedzią sieci hotelarskiej na zapotrzebowanie klientów szukających wygodnych miejsc noclegowych w niewielkiej odległości od centrum miasta. Obiektów o nowoczesnej dostosowanej do ich potrzeb formie i funkcji z pełną dostępnością multimedialną. Nowocześnie i domowo, a wszystko w klimatycznym otoczeniu czerwonej klinkierowej cegły i szkła pozwalającego swobodnie wniknąć miejskiej przestrzeni do industrialnych wnętrz. Bryła hotelu zapewnia wnętrzom dużo funkcjonalnej przestrzeni wewnętrznej i doskonałe doświetlenie pomieszczeń.

Doskonale zgrana struktura szkła, nowoczesnej stali i „misternie tkanej ceglanej elewacji” Ten temat był dla nas ogromnym wyzwaniem wykonawczym, bo każdy fragment ściany był osobną ceglaną opowieścią. foto. Tom-Styl elewacje

Doskonałe ceglane elewacje na kolejnym budynku kompleksu dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”

Po naszej stronie jak zwykle zostało zbudowanie na surowych betonowych ścianach doskonałych klinkierowych elewacji. W wielowątkowym murowaniu ścian, udekorowanych jedynie artystycznym układem cegieł wyróżniają się trzy główne motywy. Pierwszy widoczny już z daleka to rytmiczne pionowe i poziome pasy przemurowań z cegły ułożonej w tzw. rolkę. Drugi to fragmenty ścian murowane z klinkieru bez żadnego powiązania cegieł układanych po prostu jedna na drugiej. Trzecim był kompletny brak równego rytmu kolejnych poziomów cegieł wynikający z układania sąsiadujących warstw cegły, raz poziomo, raz pionowo. I właśnie te elementy obok konieczności zachowania idealnego poziomu konsol nadproży okiennych stanowiły dla nas największe wyzwanie koordynacyjne. No i jeszcze wspomniane wcześniej cegły, których tolerancja wymiarowa daleka była od tego co każdy inwestor uznaje za akceptowalną. Daliśmy radę, choć nie było łatwo. Na całe szczęście pracowaliśmy na powierzonym materiale więc wystarczyło tą niedoskonałą cegłę ułożyć w taki sposób, żeby ściana wyglądała idealnie. A efekty jak zwykle możecie Państwo podziwiać osobiście na terenie Praskiego Centrum Koneser.

autor: Adam Powojewski