Warszawa Port Praski przy ul. Krowiej nasza kolejna realizacja elewacyjna, poprzednia elewacje klinkierowe wykonywaliśmy tuz obok przy ulicy Sierakowskiego dla SPS.
Od kilku lat trwają intensywne prace nad rewitalizacją zaniedbanych i niedoinwestowanych terenów warszawskiej Pragi w szczególności pasa terenów przylegających do wschodniego brzegu Wisły. Lewobrzeżna Warszawa szczyci się kolejnymi wspaniałymi realizacjami, wieżowców, apartamentowców i biurowców, tymczasem do tej pory na prawym brzegu zrealizowano ledwie kilka spektakularnych inwestycji architektonicznych, przy których miedzy innymi nasza firma wykonywała elewacje. Z dużych obiektów zrealizowanych na prawym brzegu w naszym portfolio znajdują się Apartamentowiec przy Białostockiej i Hotel Moxy w Centrum Praskim Koneser, czy Rebel One na terenie kompleksu Soho Factory, a także osiedle mieszkaniowe przy Jagiellońskiej. No ale wreszcie pod koniec la 20-tych XXI wieku coś drgnęło i inwestycje po tej stronie ruszyły, a z nimi i nasza firma, tym razem jako specjalista od elewacji klinkierowych pod skrzydłami generalnego wykonawcy firmy Hochtief.
Mieszkaniówka w Porcie Praskim pod generalnym Hochtief to duże wyzwanie, poważny inwestor i prestiżowa lokalizacja.
Lata 2018-2019 to czas kiedy nasi płytkarze klinkierowi ciężko pracują przy licowaniu elewacji apartamentowców realizowanych na terenie Portu Praskiego. Hochtief wziął na siebie obowiązki generalnego wykonawcy. Podwykonawstwo dla dużych sprawdzonych firm to dla nas duża nobilitacja takie firmy wybierają do współpracy tylko tych najbardziej sprawdzonych, wiadomo termin na budowie rzecz święta. Ogromne, monumentalne bryły zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najlepiej wkomponowały się w \”ceglane klimaty\” starej warszawskiej Starej Pragi i Kamionka. Stąd pewnie rytmiczne pionowe i poziome podziały kondygnacji, a także regularna siatka balkonów. Jedynymi \”architektonicznymi smaczkami\” są skrajny narożnik elewacji, gdzie każda kondygnacja ma inny układ okien i balkonów, a także wycofanie narożnika parteru i ostatniej kondygnacji budynku. Reszta bryły nie nosi znamion architektonicznego szaleństwa, ani manii szklenia betonu ścianami osłonowymi ze \”spiderglasu\”. Dla nas jako wykonawców największym szaleństwem jest wycofanie części pionów okiennych o jakieś 5cm od lica właściwego muru, dzięki czemu musimy pracowicie docinać tysiące narożnych płytek, które nie wpisały się w wytyczne projektu. A wystarczyło, żeby projektant sprawdził jaki jest wymiar modułowy tej płytki. Ech, życie na budowie…
Założenie inwestycyjne Portu Praskiego to realizacja prestiżowej mieszkaniówki w najlepszej możliwej lokalizacji w ścisłym centrum europejskiej stolicy.
Klinkier daje poczucie bezpieczeństwa, trwałości i prestiżu, nic dziwnego, że coraz więcej inwestycji realizowanych jest w tym systemie. Dlatego w naszym murarskim fachu równolegle z licowaniem ścian budynków cegłą klinkierową i betonową realizujemy również inwestycje w systemie ścian dwuwarstwowych licowanych płytką klinkierową i ceramiczną klejoną do podłoża z płyt odpowiednio przygotowanych płyt styropianowych lub płyt wełny mineralnej/skalnej twardej. Wykonując takie zlecenia musimy dopilnować jakości prac przygotowawczych przy wykonywaniu przez innych podwykonawców warstwy termoizolacyjnej. Technologia ta choć tańsza od licowania cegłą również ma swoją specyfikę i reżim technologiczny, a także tolerancję wymiarową płaszczyzny. Dlatego nasza firma obok zespołów wyspecjalizowanych do klasycznych prac murarskich na elewacjach wydzieliła osobne zespoły do wykonywania elewacyjnych prac płytkarskich. Bo choć efekt finalny w obu technologiach licowania ścian zostaje taki sam, to drogi do wykończenia elewacji są zupełnie różne, tak jak różne są materiały przeznaczone do tych prac.
autor: Adam Powojewski