Budynek Komisji Sejmowych Warszawa ul. Wiejska

Nowy budynek dla Komisji Sejmowych w Warszawie. Zostaliśmy zaproszeni przez firmę Warbud do montażu prefabrykatów betonowych elewacji tego prestiżowego obiektu. Realizacja w latach 2017-2018.

\"nowy-budynek-komisji-sejmowych-w-warszawie-ściana-szczytowa-pokryta-mozaiką-pionowych-i-poziomych-elewacyjnych-prefabrykatów-betonowych-mocowanych-do-konstrukcji-budynku\"

Montaż prefabrykatów betonowych na elewacjach budynku Komisji Sejmowych.

Budynek zaprojektowany został przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy z Lublina. Tak popularna wśród warszawskich inwestycji struktura równych rytmów elewacji wykonanych ze szkła, betonu i stali. Nowoczesna struktura, która swoją stonowaną prostotą nie przytłacza historycznej tkanki wcześniejszych zabudowań Sejmu RP. Bryła choć masywna, to dzięki dużej powierzchni przeszkleń i smukłym podziałom okien jest przyjemna w odbiorze wizualnym, a jej geometryczny rysunek przyjemnie nawiązuje do klasycznych pionowych podziałów głównego budynku przedwojennej Sali posiedzeń autorstwa Kazimierza Skórewicza. Każdy projekt architektoniczny potrzebuje swojego motywu przewodniego, czegoś co będzie go identyfikowało w pstrokatej miejskiej dżungli. W przypadku Budynku Komisji Sejmowych jest to z całą pewnością materiał. Ogromne bloki betonu architektonicznego które sprawiają wrażenie mocarnego pancerza chroniącego żywotne organy wewnętrzne delikatnej tkanki miejskiej. To przytłaczające wrażenie łagodzone jest na dwa sposoby. Z jednej strony przez jasną strukturę i gładką fakturę betonowych prefabrykatów, a z drugiej przez dużą liczbę ogromnych przeszkleń otwierających całość na światło słoneczne.

\"od-strony-ulicy-wiejskiej-widoczna-piękna-stylowa-latarnia-uliczna-na-monumentalnym-tle-betonowych-prefabryaktów-elewacyjnych-budynku-komisji-sejmowych-w-Warszawie\"

Idealnie dopasowane ogromne betonowe prefabrykaty elewacyjne były ogromnym wyzwaniem dla nas jako wykonawcy.

W naszej elewacyjnej specjalizacji coraz większą rolę zaczyna odgrywać montaż prefabrykowanych elewacji z betonu architektonicznego. Ten stosunkowo nowy materiał elewacyjny systematycznie zdobywa coraz większy segment rynku nowoczesnych elewacji. Sam w sobie nie jest niczym nowym, jednak sposób jego produkcji, bogactwo wzorów i barw, a przede wszystkim niesłychana trwałość i szybkość wykonywania elewacji sprawia, że staje się materiałem dominującym na wielu dzisiejszych inwestycjach. Pierwotna koncepcja mocno przeszklonej bryły otwartej na ulicę Piękną uległa mocnej przebudowie, dzięki czemu znalazło się miejsce dla większej ilości płyt z betonu architektonicznego. Musieliśmy obudować elewacją obiekt o niebagatelnej kubaturze  40000 m3 i wysokości 24 metrów…

\"soczysta-parkowa-zieleń-a-w-tle-pionowe-betonowe-żyletki-prefabrykatów-elewacyjnych-budynku-komisji-sejmowych\"

Największym wyzwaniem przy montażu prefabrykatów elewacyjnych na budynku Komisji Sejmowych była liniowość wszystkich elementów w trzech płaszczyznach.

O formie architektonicznej można oczywiście dyskutować, jednemu nowy budynek będzie się podobał innemu absolutnie nie. Jak to w życiu wszystko jest kwestią gustu, na szczęście w architekturze jest też coś takiego jak moda i trendy jakimi kierują się inwestorzy i wiodące biura projektowe. Wiec czy chcemy czy nie musimy się im poddawać tworząc coś co można nazwać architekturą chwili, a przyszłe pokolenia i tak nazwą to po swojemu tak jak my sklasyfikowaliśmy renesans, barok, czy funkcjonalizm.

\"tylna-elewacja-budynku-komisji-sejmowych-w-widoku-perspektywicznym-w-tle-widoczny-budynek-ambasady-francji-przy-ul-pięknej\"

Na skutek konsultacji z urzędem konserwatora zabytków założone w koncepcji połączenie nowego budynku ze starym domem poselskim nie zostało zrealizowane w formie przewieszonego nad ulicą łącznika zeszło pod ziemię. Założony w pierwotnym harmonogramie czteromiesięczny termin realizacji elewacji zajął, ze względu na kłopoty z otwarciem dla nas w pełni frontu robót zajął nieco więcej czasu. Zwyczajowo, jak przy prawie każdej większej budowie pojawiły się komplikacje na styku różnych branż i rodzajów robót.

Aktualizacja:

Z ogromną przyjemnością informujemy, że obiekt ten zaprojektowany przez Pracownię Stelmach i Partnerzy biuro architektoniczne sp. z o.o. zrealizowany z naszym dużym udziałem, jako montażysty całego systemu elewacyjnego z betonów architektonicznych jako podwykonawcy dla firmy Warbud został zwycięzcą XXIII edycji konkursu p.t. \”Polski Cement w Architekturze\” za rok 2018. Więcej do przeczytania na naszej stronie głównej.

autor: Adam Powojewski