Elewacje klinkierowe – SŁOWNIK POJĘĆ

Elewacja klinkierowa słownik pojęć elewacyjnych.

\"Elewacja

Słownik podstawowych pojęć elewacyjnych używanych w branży budowlanej:

Cegła klinkierowa – dekoracyjna odmiana tradycyjnej elewacyjnej cegły budowlanej, w przeciwieństwie do której może być dowolnego koloru i faktury. Występuje w wielu rozmiarach długość 20-50cm, szerokość 5-12cm, wysokość . Jednak najważniejszą cechą wyróżniającą cegłę klinkierową jest jej dekoracyjna powierzchnia. Lico cegły może być gładkie (prasowane lub odciskane), porowate, pofalowane, łamane, szkliwione, ręcznie formowane, piaskowane. Wybór wzorów i faktur jest praktycznie nieograniczony. Tworzy bardzo mocną i odporną na ogień, uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia płaszczyznę elewacji. Żywotność cegły klinkierowej jako materiału elewacyjnego jest nieograniczona. Zużycie materiału na metr kwadratowy elewacji to w zależności od rozmiaru cegły około 40-65 sztuk. Elewacja wykonana z cegły klinkierowej jest elewacją wentylowaną, czyli pozwala na wymianę powietrza i usuwanie wilgoci z wnętrza ściany.

Płytka klinkierowa – siostra cegły klinkierowej o takim samym wyglądzie lica jak cegła. Wiele dostępnych na rynku płytek klinkierowych wzorowana jest na dostępnych w handlu cegłach klinkierowych. Płytka może być fabrycznie cięta z cegły lub formowana od podstaw jako imitacja prawdziwej cegły. Jej zaletą jest niewielka waga pozwalająca na przyklejenie bezpośrednio do izolacji termicznej, co pozwala ograniczyć koszty wykonania elewacji. Aby maksymalnie upodobnić płytki do cegieł dostępne są w handlu kształtki narożne pozwalające całkowicie zrezygnować z tradycyjnego wykonywania narożników za pomocą łączenia dwóch płytek na narożnikach. Ogromną zaletą elewacji wykonanej z płytki klinkierowej jest jej duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i łatwość naprawy ewentualnych uszkodzeń.

Fuga do ceglanej elewacji klinkierowej – specjalnie przeznaczona do spoinowania elewacji z cegieł i płytek klinkierowych zaprawa o właściwościach chemicznych neutralnych w stosunku do klinkieru. Obok odpowiedniego prowadzenia prac budowlanych właściwy dobór zapraw do klinkieru minimalizuje możliwość wystąpienia wykwitów na elewacji. Wykwity te są wynikiem reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy składnikami zaprawy i cegły w warunkach dużej wilgotności. Typowa szerokość fugowanej spoiny z reguły mieści się w 8-12mm w zależności od układu elewacji.

\"Wiązanie

Murowanie jednoetapowe – technika budowania elewacji w której murarz układając poszczególne warstwy cegły jednocześnie formuje fugę wypełniającą spoiny. Decyzja o kolorze fugi musi zapaść przed rozpoczęciem prac murarskich, najlepiej aby cała potrzebna zaprawa była została dostarczona na budowę, ponieważ kolejne partie produkcyjne mogą się minimalnie różnić odcieniem. Kolejną wadą, jest tez to, że każdy murarz na swoim odcinku robót będzie miał swój sposób na odformowanie fugi.

Murowanie dwuetapowe – technika murarska pozwalająca oddzielić główną zaprawę od fugi wypełniającej spoiny, dzięki czemu ściana może szybciej wyschnąć. Przy murowaniu jednoetapowym właściwa zaprawa murarska służy do wykonania fugowania tworzy też fugę. Przy murowaniu dwuetapowym kolor wypełnienia spoin można dobrać do ostatecznego wyglądu już wykonanej ściany robiąc próbki fugowania we wszystkich kolorach i odcieniach, które inwestor bierze pod uwagę.

Prefabrykat betonowy elewacyjny – coraz popularniejszy na rynku element dekoracji wnętrz i elewacji budynków. Pozwala na osiągnięcie dowolnego efektu dekoracyjnego ścian i sufitów (kolor, rozmiar, faktura, idealna płaszczyzna lub jej całkowity brak, pofalowanie, dowolne rozrzeźbienie, a nawet płaskorzeźba). Wykonywany na wymiar w technologii przemysłowej i dostarczany na budowę jako gotowy produkt do zamocowania na dowolnej ścianie nośnej lub konstrukcji. Mogą być mocowane do podłoża na kilka sposobów. Mogą być klejone bezpośrednio do przygotowanego wcześniej podłoża, np. płyt OSB, przykręcane kołkami wklejanymi w otwory w ścianie właściwej lub wieszane na systemowych konsolach montażowych.

\"Wiązanie

Płyty GRC – płaski prefabrykat betonowy o grubości około 2-3 centymetrów i wymiarach od 50cm do nawet 4 metrów przeznaczony do wykonywania dekoracyjnych elewacji. Występuje w wielu rozmiarach typowych, różnych fakturach i kolorach. Do elewacji mocuje się go za pomocą odpowiednio zaprojektowanego systemu kotew lub na odpowiednio zaprojektowanej podkonstrukcji stalowej.

Podkonstrukcje i system zamocowania elewacji – to sposób oparcia ściany licującej elewację na ścianie konstrukcyjnej składa się z elementów stabilizujących warstwy ścian względem siebie. Na kompletny system składają się kotwy ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, specjalnie prefabrykowane płaskie zbrojenia kratownicowe, tzw. murfory oraz konsole startowe wspierające najniższą warstwę cegieł ściany licującej.

Kotwy do ścian trójwarstwowych – specjalnie ukształtowane gwintowane pręty stalowe umożliwiające trwałe związanie ścian konstrukcyjnych budynku z dekoracyjną warstwą cegły klinkierowej licującej elewację. Są mocowane jednym końcem w wierconych otworach w ścianie konstrukcyjnej za pomocą specjalnych klejów, a z drugiej wmurowywane w spoinę dekoracyjnej ściany ceglanej. Długość takiej kotwy pozwala jednocześnie na umieszczenie w grubości muru izolacji termicznej i szczeliny wentylacyjnej pozwalającej na mikrowymianę powietrza i usuwanie ewentualnej wilgoci gromadzącej się w murze.

\"soho-factory-3\"

Konsole startowe, konsole pośrednie – specjalnie projektowane „na wymiar” nierdzewne profile stalowe pozwalające na stabilne oparcie ściany licującej na nośnej konstrukcji budynku, przy zachowaniu dystansu umożliwiającego montaż izolacji termicznej. Służą do oparcia ściany licującej w sytuacji kiedy nie ma możliwości oparcia jej na stabilnym fundamencie. Pozwalają  na montaż wiszących nadproży nad otworami okiennymi i drzwiowymi.

Murfor – płaski element zbrojarski służący do mechanicznego wzmacniania zewnętrznej warstwy ścian trójwarstwowych w miejscach narażonych na duże obciążenia mechaniczne lub wibracje. Układ specjalnie zaprojektowanych cienkich prętów zbrojeniowych lub płaskowników tworzący płaską kratownicę pozwala wykonywać nadproża nad utworami bez użycia konsol, a także wzmacnia i usztywnia duże płaszczyzny elewacji. Po dołożeniu do murfora odpowiednich strzemion możliwe jest dekoracyjne murowanie elementów nadwieszonych elewacji jak nadproża układane na tzw. „rolkę”

Szczelina dylatacyjna – nieodzowny element technologii wykonywania ścian licowanych cegłą klinkierową. Zabezpiecza płaszczyznę elewacji przed ewentualnymi spękaniami cegieł wynikającymi procesu osiadania nowo budowanych budynków. Szczeliny dylatacyjne wypełniamy taśmą rozprężną dopasowaną do koloru elewacji. Rozmieszczenie szczelin wynika z wymogów technologicznych i wielkości bryły budynku.

opracował: Adam Powojewski